AİLE İÇİ ŞİDDET

Aile dediğimiz zaman zihnimizde ne canlanıyor? Sevginin, saygının, paylaşımın, sıcaklığın, şefkatin olduğu bir yer canlanıyor fakat bu yer bazen şiddete de sahne olabiliyor. İstatistikler ne yazık ki aile içi şiddetin diğer bütün toplumlarda var olduğu gibi bizim toplumuzda da var olduğunu ortaya koyuyor. Ne yazık ki böyle bir durumla karşı karşıyayız. Gerek şiddete maruz kalma sürecince gerekse de şiddet uygulama sürecince eğitim çokta belirleyici bir faktör değil. Bu da çok ilginç. Eşeğe altın semer yüklesen de eşek yine eşekdir derler ya, yine o hesap. Kitap yüklü merkep misali. O kadar eğitim aldığı halde şiddeti bir sorun çözme aracı olarak görebilen insanlar var. Tab.i bu sağlıklı bir bakış açısı değil.

Bir ailenin, eğer eşine şiddet uygulamayacak ve eşinin şiddetine maruz kalmayacak bir birey yetiştirmek istiyorsa, onu sadece belli okullara göndermesi, bazı diplomaları almasını sağlaması için yeterli olmuyor. Bir kişilik eğitimi gerekiyor. Gerek zulmeden olmaması açısından, gerekse de zulme maruz kalan olmaması açısından… Çünkü yapılan araştırmalara göre, şiddete maruz kalmada şiddet uygulayan kadar şiddete maruz kalan kişinin bakış açısı, olaya yaklaşım açısı, verdiği tepkiler de belirleyici. Dolayısıyla evlatlarımızı yetiştirirken sadece şiddet uygulamayacak kişiler olarak değil aynı zamanda şiddete maruz kalmayacak, kendini savunabilecek, karşısındaki insanda eğer böyle bir yönelim var ise onu durdurabilecek, engelleyebilecek şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. İdeal koşullara göre çocuk yetiştirmememiz gerekiyor diğer bir deyişle. 

Sonraki Yazı

İlgili Yayınlar

Yorum Yaz

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.
Telefon Hemen Ara
Telefon Bilgi Formu
Whatsapp WhatsApp