DAĞINA GÖRE KAR VERİLİR

Sorunlarla karşılaştığınızda çözümü oluşturma sürecinde öncelikle kullanacağınız kaynaklar tecrübelerinizdir. Zaten Allah-u Teala kimseye kaldıramayacağı yükü yükleyemeyeceğini buyuruyor. Dağına göre kar vereceğini söylüyor. Dolayısıyla bir musibetle karşılaşacağımız zaman sıkletimize şöyle bir bakılıyor. Boks, güreş karşılaşmaları vardır. Sıkletin ne altında ne üstünde müsabakaya çıkabilirsin. Ben güçlüyüm, kendimden 5 kilo fazla adamı yenebilirim diye bir şey yok. O sıklette olacaksın. O aralıkta olacaksın. Rakibin ona göre. Ne kendinden daha zayıf bir rakiple karşılaşabilirsin ne de daha güçlü bir rakiple. Kurallara aykırı.

Hayat da böyle. Hayatın içerisinde yaşadığımız olumsuzluklar sıkletimize göre veriliyor ne eksik ne fazla. Dolayısıyla bir sorunla karşı karşıyaysak o sorunu çözebilecek kaynaklara sahibiz demektir. Bunu bir kere bileceğiz. Bunun rahatlığı içerisinde olacağız. Bununla birlikte bazı durumlarda kendi kaynaklarımız yeterli olmayabiliyor. Kendi birikimlerimiz, tecrübelerimiz, deneyimlerimiz o sorunun çözümünü oluşturabilmek ve hayata geçirmek sürecinde yeterli olmayabiliyor. İşte bu süreçte de çevremizdeki insanların deneyimlerinden, birikimlerinden, bilgilerinden faydalanmayı başarabileceğiz. Onlar da bizim kaynaklarımız. Sevdiklerimiz, akrabalarımız, yakınlarımız arasında bulamıyorsak uzmanlarımız. Bizler de sizin ailenizin bir parçasıyız. Radyolar, televizyonlar, kitaplarda paylaşılan birikimlerden faydalanmayı becerebilmemiz gerekiyor. “Mü’minler bir binanın tuğlaları gibidir.” diyor bir hadis-i şerifte. Biz genellikle bunu hep diğer insanlara yardım etme şeklinde algılıyoruz. Bir de işin yardım alma, destek alma boyutu var. Biz bir tuğlaysak üzerimizdeki tuğlaları taşıyoruz. Yanımızdaki tuğlalarla bir dayanışma içerisindeyiz. Bununla beraber altımızda olması gereken tuğlalar da var. Yoksa havada asılı kalamayız. Misyonumuzu ifa edemeyiz. Dolayısıyla nasıl ki vermek bizim görevimizse ihtiyaç duyduğumuzda yardım alabilmek, bu yardımı kimlerden ve ne şekilde alabileceğimizi bilebilmek, kimlerden ne şekilde faydalanabileceğimizi doğru tespit edebilmek de önemli. O insanlar da bizim kaynaklarımız. Zaten ayet-i kerimede ne buyuruluyor?

“Sizleri birbirinizle tanışasınız, yardımlaşasınız diye topluluklar halinde halkettik, yarattık.” diyor. Dolayısıyla bir topluluk içerisinde, bir aile bütünlüğü içerisinde, bir köyde, bir mahallede, bir semtte, bir şehirde bir arada yaşıyor olmamızın amaçlarından bir tanesi de birbirimizle yardımlaşabilmek, dayanışabilmek.

İlgili Yayınlar

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.
Telefon Hemen Ara
Telefon Bilgi Formu
Whatsapp WhatsApp