GÖNÜLLERİN KONUŞMASI

Napolyon’a sormuşlar, bir savaş neyle kazanılır? Üç şeyle demiş, para para para. Biz de diyoruz ki aile içerisinde mutluluk neyle olur? İletişim, iletişim, iletişim.

Geçenlerde bir çiftten bahsettiler, hayretler içerisinde kaldım. Kadıncağız Hindistanlı, adam Türk. Tanışıyorlar ve evleniyorlar. İkisi de Müslüman. Kadıncağız Türkçe bilmiyor. İşin kötüsü adam Hintçe bilmediği gibi İngilizce de bilmiyor. Dedim, bunlar nasıl anlaşıyorlar birbirleriyle? Öyle bir dil oluşturmuşlar ki kadıncağız yarım yamalak Türkçe ile İngilizce arası bir dil konuşuyor. Adamcağız da öyle. Fakat mutlular, çocukları var. Beraberce umreye gideceklermiş, anlattılar. Hayretler içerisinde kaldım. Esasında hayret edilecek bir şey yok. İşte o insanlar aynı dili konuşmuyor olmalarına rağmen aralarında iletişimi tesis etmişler. Bırakın etnik, kültürel, sosyal farklılıkları aynı dili konuşmuyor olmalarına rağmen iletişimi tesis etmişler. Bununla beraber aynı dili konuşan insanlar bir araya geliyorlar; saatlerce konuşuyorlar da bir arpa boyu yol kat edemeyebiliyorlar. Birbirleriyle ne konuştuklarını bilmiyorlar. İletişim çok önemli.

Önceki YazıSonraki Yazı

İlgili Yayınlar

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.
Telefon Hemen Ara
Telefon Bilgi Formu
Whatsapp WhatsApp