MUTLU EVLİLİK

Hocam mutlu bir evliliğin koşulu eşlerin birbirleriyle benzeşmesi midir?

Verdiğimiz cevap, hayır. Böyle bir gereklilik, zorunluluk söz konusu değil. Bırakın birbirleriyle benzeşmeyi, hala dayı çocukları olması hasebiyle aynı genetik havuzdan gelen çiftlerle de karşılaşıyoruz; Tabiri caizse kedi köpek gibi birbirleriyle tartışıp duruyorlar. Bununla beraber birisi Türkiye’nin kuzeyinden birisi güneyinden ya da birisi doğudan birisi batıdan etnik yapıları, kültürel yapıları farklı, geçmişleri farklı olduğu halde evlenmiş ve mutlu bir beraberlik oluşturmayı başarmış insanları da görüyoruz. Demek ki eşlerin birbirleriyle benzeşiyor olması mutlu bir evliliğin olmazsa olmaz koşulu değil.

Belki avantajları olabilir ama bunun olmaması herhangi bir dezavantaj oluşturmuyor. O farklılığı aşamamış olan çiftler birbirleriyle diğer alanlarda benzeşiyor olmanın getirdiği avantajları yaşayamıyorlar. Birbirimizi olduğumuz gibi kabul etmek zorundayız. Erkekler ve kadınlar birbirlerinden çok farklılar. Hatta bazı uzmanlar dünyada insan olarak tanımlanan bir varlık olmadığını erkekler ve kadınlar olarak iki ayrı varlığın olması gerektiğini söyler.

Magazinsel anlamda söylemiyorlar onu. Ciddi ciddi sınıflandırmanın ayrı yapılması gerektiğini söylüyor. Baktığımız zaman benzeşmeler söz konusu olsa da farklılıkların çok belirgin olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce çiftlerin, farklı cinslerden geliyor olmanın getirdiği bu farklılığın farkında olması gerekiyor. Şans karşımıza çıkan sorunlara ve fırsatlara hazırlıklı olma halidir. Eğer bu farklılıkların getirebileceği olası sorunların neler olduğu hakkında bir öngörümüz, bilgimiz yoksa bu farklılıklarla karşılaştığımız zaman hayal kırıklığı yaşıyoruz.

Büyük bir beklentiyle giriyoruz evliliğe başlarken. Oysa mutlu bir evliliğin koşulu, azaltılmış beklentilerdir. Her kim yüksek beklentilerle evliliğe girerse mutsuzluğa mahkumdur.

İlgili Yayınlar

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.
Telefon Hemen Ara
Telefon Bilgi Formu
Whatsapp WhatsApp