SOSYAL FOBİ

Yapılan araştırmalar, sosyal fobi yaşayan genç ve yetişkinlerin %78’inin çocukluk döneminde sessiz, içe dönük, utangaç ve çekingen çocuklar olduğunu ortaya koyuyor. Her utangaç çocuk, ilerleyen süreçlerde sosyal fobik olacak diye bir şart yok ancak eğer çocuğumuz içe dönükse, utangaçsa, çekingense, kendine güvensizse onun sosyal fobi hastalığına yakalanma ihtimali diğer çocuklara kıyasla üç kat daha fazla, buna dikkat edeceğiz.

Sosyal fobi nedir, sosyal fobi yaşayan insan ne yaşar, hangi belirtileri yaşar?

Sosyal fobik bir insan bir topluluk içerisine girdiği zaman kalp çarpıntısı yaşıyor. Yüz kızarması yaşıyor. Titreme yaşıyor. Terleme yaşıyor. Nefes darlığı yaşıyor. Ağız kuruluğu ve yutkunma güçlüğü yaşıyor. Esasında bunlar klasik korku tepkileridir. Kalbi neden çarpar, çünkü beyin o an olağan dışı bir durumla karşı karşıya olduğunu düşünerek metabolizmanın işleyişini hızlandırır. Kaslara kan pompalar. Bu da kalbin olması gerektiğinden daha hızlı çalışmasına neden olur. Metabolizmanın hızlanması, kalbin daha hızlı akmaya başlaması vücuda oksijenin daha bol alınması gerektiğini ortaya çıkartır. Bu da daha fazla hızlı nefes alıp vermemize neden olur. Bununla beraber kanın kaslara gönderilmesi özellikle de yüzde kızarmaya neden olur. Yine aynı şekilde ağız kuruması ve yutkunma güçlüğü de sindirim işlevinin durdurulmasından kaynaklanır. Beyin mideye diyor ki “Sen dur şu an seninle uğraşacak durumda değilim. Şu an olağan üstü bir halle karşı karşıyayız.” Bunlar bildiğimiz klasik korku tepkileri ancak kişi korkuyu bütün bedensel belirtileriyle yaşıyor olmaktan korkuyor. Korkuyu bu bedensel belirtileri ile yaşayabileceği durumlara girmemeye başlıyor. İşte bu durumlardan bir tanesi de eğer insanlarla birlikte olma hali ise bu duruma biz sosyal fobi diyoruz. Fobi kelime manası itibariyle korku demek, yoğun korku. Kişide kaçınma tepkisine yol açan yoğun korku.

İlgili Yayınlar

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.
Telefon Hemen Ara
Telefon Bilgi Formu
Whatsapp WhatsApp